W jaki sposób działa urządzenie typu RFID?

img8571626.jpgSystem RFID może być zamiennie określany systemem identyfikacji radiowej, opartej o komunikację pomiędzy nadajnikiem a czytnikiem. Zapewnia odległą identyfikację towarów, przedmiotów, osób, dzięki czemu posiada ogromne przeznaczenie w handlu, transporcie, ale też sporcie i dziale bezpieczeństwa. System RFID pracuje sprawnie, gdy ma zapewnione wszelakie nieodzowne części: nośnik informacji, antena, czytnik i oprogramowanie. Jest on współcześnie taką rewolucją jak zapisy kreskowe, gdy zaczynały być świeżo wprowadzane do całkowitego użytku.

Nośnik informacji określany jest również tagiem lub chipem. Ma najczęściej formę samoprzylepnej nalepki, posiadającej zakodowane dane, które odczytywane są poprzez fale radiowe, dzięki zastosowaniu czytnika wyposażonego w antenę.

Do sprawnego działania nie wymaga zasilania. Przeglądanie zawartych w nim danych, wykonalny jest na odległość do 5 m. Natomiast jeśli zostanie wyposażony dodatkowo w baterię, niewątpliwie zwiększa się jego teren pracy i zdolność odczytu. Urządzenie działa zwykle z częstotliwością 860-960 MHz.

Nośniki informacji zbudowane są z trzech zasadniczych elementów, bez których nie działają dobrze:
- pamięć z mikroprocesorem
- antena, która wysyła i odbiera sygnał
- obudowa, zazwyczaj w formie samoprzylepnej nalepki

Czytnik jest modułem czynnym systemu. Zaopatrzony jest, podobnie jak nośnik danych, w antenę, która emituje i przyjmuje sygnał radiowy.

Dzięki możności zautomatyzowanego odczytywania danych, przechowywanych na nośniku, poprzez czytnik, możliwe jest wykrycie usytuowania produktów, ludzi czy nawet towaru w okresie przewozu.

System RFID znajduje przeznaczenie w kluczach otwierających drzwi wejściowe np. biurowców, czy składów, przy oznakowaniu produktów droższych oraz niektórych medykamentów, jak również w biletach miesięcznych w postaci karty.

Znaczniki mają przeważnie postać samoprzylepnych nalepek, toteż są także pożytkowane przy archiwizacji druków, umożliwiając tym samym ich obserwowanie i następnie odnalezienie. Jest to też najlepsza forma autoryzacji i sprawdzania wiarygodności dokumentów.

W wielu incydentach nośniki danych są wkomponowane niemal w produkt już na etapie jego produkcji, jednak jest to rozwiązanie drogie, dlatego też stosowane wyłącznie w przypadku np. wartościowych sprzętów i narzędzi.

Bez wątpienia niezwykłym zastosowaniem tego systemu jest możliwość rozpoznania miejsca w jakim odnajduje się człowiek. Nie jest jednak to powszechne przeznaczenie w obszarze bezpieczeństwa, ze względu na niejasne etycznie zdolności śledzenia i kontroli. Zapewnienie jednak zwinnego i dokładnego wskazania pozycji poszukiwanego dziecka, pozwala wierzyć, że będą prowadzone dalsze prace w zamiarze zastosowania techniki w tym obszarze.

System RFID jest też wykorzystywany w sporcie, przy odczytywaniu wyników każdego z zawodników.

System RFID w magazynie pozwala na usprawnienie efektywności i obniżkę kosztów, dzięki automatycznej kontroli zasobów.

Technologia RFID z uwagi na mnogość zastosowania, bardzo prężnie się rozwija. Mimo iż jest bardzo mocno rozwinięte, to jednak można spostrzec wzrost świadomości tego jak działa ów system, dzięki czemu jest on coraz szerzej stosowany, za czym idzie spadek cen.