Na co zwrócić uwagę, kupując diody w technologii LED?

led_456_1324086.jpgModa na nowe oświetlenie nasila się. Zmniejszamy ciągle swoje rachunki za prąd i szukamy nowatorskich rozwiązań. LED to ciągle jeszcze najnowsza technologia, a zdobyła szybko przychylność konsumentów. Niedawno zamieniliśmy zwykłe żarówki na oszczędne świetlówki, a już pojawiło się bardziej nowoczesne rozwiązanie. Czy faktycznie LED jest optymalnym wyborem?

Żarówki energooszczędne obniżyły rachunki za prąd zdecydowanie, a kolejną oszczędność każdy może wypróbować właśnie przy pomocy technologii LED. Diody mają plusy, bo nie potrzebują dużo energii przy włączaniu. Mogą działać bardzo długo, a gdy ich moc słabnie, można to zauważyć – nie przestaną świecić znienacka, a powoli ściemnieją. Typowa żarówka potrzebuje przez godzinę dużo energii, natomiast LED sporo mniej. Problemem może wydawać się cena, ale inwestycja błyskawicznie się zwróci w pokojach, w których zazwyczaj używamy sztucznego oświetlenia. Kolejny dylemat to, w jaki sposób kupić diodowe żarówki?

Rozpoczynając przygodę z nowoczesnym systemem oświetlenia, trudno dobrać dobrą moc świetlówek oraz samą końcówkę. Nieduży gwint to E14, a duży oznaczony jest numerem E27, ale są też naprawdę trudniejsze znaczenie, w których możemy już na początku się zagubić.

Musimy jeszcze wybrać najlepszą moc i barwę światła. Zimne oświetlenie to przedział 5000-5500 Kelwinów – może być dosyć nieprzyjemne, jednak za to naprawdę efektywne. Tam, też jest światło mieszane, można dobrać rodzaj neutralny, a więc mieszczący się w przedziale 4000-4500 K. Natomiast w sypialni, a więc w miejscach, gdzie lubimy odpoczywać obowiązkowo dobierajmy ciepłe światło, a więc 3000-3500 Kelwinów.

Kąt świecenia również jest bardzo istotny – inne lampy LED powinniśmy wybierać do światła punktowego, a inne, jeżeli mamy tylko wymienić typową żarówkę w głównej lampie na suficie. Większe skupienie to mniejszy zasięg, ale też jasne światło. Szeroki kąt świecenia wybieramy do głównej lampy, oświetlającej cały pokój. Wąski kąt pasuje do lamp, które oświetlają najważniejszy punkt.