Kieliszek dobrego wina - świetny pomysł na relaks

wino-0001.jpgW czasach ciągłego wyścigu o pieniądze i konsumenckie dobra, kiedy niewyspani wstajemy do pracy, śpiący wracamy z biur i jedyne, co mamy pod powiekami, to posłanie i świeża, chłodna kołdra, roztropnie jest odnaleźć dla siebie jakąś rzecz, co pozwoli zahamować i ochłonąć. Uspokoić, pozwolić smakować chwilę i zapomnieć o problemach i zmartwieniach.

Niektórzy taki spokój odnajdują w muzyce. Wieczorem, kiedy już nie ma nic ważnego do załatwienia, do zregenerowania baterii wystarcza odpalenie dobrej płyty z słodkim jazzem, zawartym w dźwiękach zapachem knajpianego kurzu i słabym, kojącym oświetleniem eleganckiego kontuaru. Gdy płynie chilloutowa muzyka, taka wizja ulula niemal każdego, ale niektórym jazz nie odpowiada, niezbyt dobrze czują się, gdy muzyka jest zbytnio powolna. Niektórzy wychodzą na spacer, szukając chłodniejszego, czystego powietrza. Z oczywistych powodów jednak nie zawsze da się odnaleźć spokój i świeże powietrze w centrum miasta, zwłaszcza w czasie zawiei śnieżnej czy silnych opadów atmosferycznych. Pozostali z kolei umykają w świat nieźle skomponowanej książki, jaką czytają w łóżku, szykując się do wypoczynku. Jednak, tu z znowu czasem odmawia współpracy wykończony wzrok, który torturowany przez osiem godzin obrazami z dokumentów nie chce już oglądać żadnych literek.

Istnieje jednak coś, co ceni raczej każdy zaganiany człowiek. Wina wytrawne serwowane do popołudniowego posiłku, umieją zadziałać nie tylko na głowę i uspokoić nerwy. Dla odpowiedniego, eleganckiego człowieka dobrze dobrane wino otwiera rzekę smaków i woni. Znane wina węgierskie posiadły sobie już na świecie mnóstwo zapaleńców, którzy, szukając spokoju i doskonałego smaku wędrują do dobrego sklepu z winami, gdzie oprócz butelki rubinowego płynu mogą otrzymać poradę i wiele propozycji z licznych winnic.

Nie ma recepty na to, jak znaleźć dobre wino, a ekspertem wina da się stać się jedynie próbując wielu roczników z najróżniejszych winnic. Także w winie z jednej winnicy kolejne roczniki mogą odróżniać się bukietem, w zależności od zbiorów, ilości słonecznych dni, opadów. Kompozycja smaku zależy od gatunku drewna, z którego zrobiono beczki i tego, w jakim miejscu te beczki leżą. Aby odnaleźć najlepsze wino, słodkie czy wytrawne, należy po prostu je odnaleźć – dopiero wtedy taki złożony, wykwintny trunek pozwoli zwalczyć stres i faktycznie nie pamiętać o reszcie świata.